شرح
  • Sir
View

بیاری غرق‌آبی تعطیل شود/ سرانه مصرف تهرانی‌ها باید به ۱۵۰ لیتر کاهش یابد/ جای قوانین سختگیرانه در بحران آب خالی است

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه قوانین سختگیرانه متناسب با شرایط بحرانی آب در کشور وجود ندارد گفت:برای تعطیل شدن آبیاری غرق‌آبی یک قانون محکم و سختگیرانه لازم است.
کد : 465
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 آبان 1395
print
نظرات : 0
ابیاری غرق‌آبی تعطیل شود/ سرانه مصرف تهرانی‌ها باید به ۱۵۰ لیتر کاهش یابد/ جای قوانین سختگیرانه در بحران آب خالی است

علیرضا نوذری‌پور در پاسخ به این سئوال که آیا مصرف 30 هزار لیتر آب در ثانیه در تهران در حد استاندارد است،گفت: در دنیا مصرف آب شرب هر نفر در شبانه‌روز 130 تا 150 لیتر است، اما مصرف آب شرب مردم تهران که در حال حاضر 30 هزار لیتر در ثانیه است که اگر نسبت به جمعیت 8 میلیون نفری در نظر بگیریم، برای هر نفر 243 لیتر در شبانه‌روز می شود.

*سرانه مصرف آب تهرانی ها باید از 243 لیتر در شبانه روز به 150 لیتر کاهش یابد

وی افزود: آنچه که باید به آن توجه کرد این است که در خصوص مصرف آب در دنیا استاندارد نداریم یعنی مصرف آب در شهر برلین و توکیو به ازاء هر نفر 110 لیتر در شبانه‌روز است و در برخی کشورها مثل آمریکا به 300 لیتر در شبانه‌روز هم می‌رسد، اما انتظار ما این است که مصرف آب در تهران به 150 لیتر در شبانه‌روز برسد.

نوذری‌پور در پاسخ به این سؤال که برای رسیدن به عدد 150 لیتر در شبانه‌روز چه اقداماتی نیاز است، گفت: چند بحث مهم در این خصوص وجود دارد که یکی از اقدامات قوانین و مقررات است،مثلاً در کالیفرنیا که با مشکل کمبود آب مواجه شده‌اند از 5 سال قبل پیش‌بینی خشکسالی را کرده بودند و به مشترکان آب اعلام کردند که شیرآلات مورد استفاده شده باید از نوع خاصی باشد و یا به باغچه‌های منازل به گونه ای آب داده شود که برگ‌ها و چمن‌ منازل نه سبز بلکه در حد زرد باشد.

*قوانین سختگیرانه در آب الزامی است

وی افزود: قوانین سختگیرانه متناسب با شرایط برای ما نیز الزامی است که در کنار فرهنگ‌سازی و استفاده از تجهیزات می‌تواند در کاهش مصرف آب کمک بزرگی به شرایط موجود کشور داشته باشد.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه اگر اقتصاد آب درست شود، می‌توان به خوبی در استفاده تجهیزات کاهنده مصرف آب مانور کرد، گفت: قوانین سختگیرانه مطابق و متناسب با شرایط کشور وجود ندارد و وقتی در کشور سرانه تجدیدپذیر به زیر 1500 مترمکعب در سال کاهش یافت، باید وارد دوره‌ای شود که قوانین سختگیرانه‌ای متناسب با خشکسالی داشته باشیم.

*آبیاری قطره‌ای باید تعطیل شود

وی افزود: باید ضوابط سختی گذاشته شود تا به عنوان مثال آبیاری غرق‌آبی را تعطیل کنیم که برای این موضوع یک قانون محکم و سختگیرانه لازم است.

نوذر پور ادامه داد: ضمن اینکه باید تولید برخی از محصولات غیرضرور که آب زیادی هم برای تولید آن ها مصرف می‌شود ممنوع شود، بنابراین کالاهایی که آب بری زیاد دارند و برای کشور استراتژیک نیستند، چون در شرایط کنونی، کشور با بحران آب مواجه است پس توجیهی برای تولید ندارند و تولید این کالاها باید کاهش و در حد ضرور باشد.
برجسب ها :
  یک موافق
یک مخالف
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید بیاری غرق‌آبی تعطیل شود/ سرانه مصرف تهرانی‌ها باید به ۱۵۰ لیتر کاهش یابد/ جای قوانین سختگیرانه در بحران آب خالی است