شرح
  • Sir
View

اخطار وزیر نیرو : فاجعه افت ۲۰ متری سفره‌های آب زیرزمینی

ستار محمودی با تاکید بر محدودیت منابع آبی کشور و افزایش مصارف روزافزون، گفت: در طول سال‌های گذشته ۱۰۰ میلیارد مترمکعب بیشتر از توان آبی کشور استفاده شده است.

کد : 445
تاریخ انتشار : سه شنبه 29 ارديبهشت 1394
print
نظرات : 0

 

قائم مقام وزیر نیرو اظهار داشت: پیکر نحیف منابع آبی دیگر توان برآورده‌ کردن انتظارهای روزافزون را که گاه با منافع فردی و محلی گره خورده است، ندارد.

محمودی با اشاره به افت ۲۰ متری سفره‌های آب زیرزمینی بر اثر استفاده بی‌رویه از ذخایر آبی کشور در طول‌ سال‌های گذشته، بیان داشت: بارندگی‌های سالانه در کشور کاهش یافته و این مساله بر ذخایر سفره‌های آبی کشور هم تاثیر منفی داشته است.

این مقام مسائل در وزارت نیرو تغییرات صنعتی و استفاده از فناوری‌های روز مانند پمپ‌های قوی چند طبقه و حفر چاه‌های عمیق کشاورزی را در کنار ساخت سدهای بلند و حجیم به جای استفاده از ابزارهای ساده، قنات‌ها و چشمه‌ها را باعث تغییر روش‌های برداشت آب و افزایش سرعت این برداشت‌ها دانست.

وی با تاکید بر اینکه افزایش سرعت برداشت آب به نحوی بوده که جبران آن غیرممکن شده است. نباید در معادله‌های اجتماعی به منزله امتیاز، رأی و هیجان‌های اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد، بلکه باید به سمتی حرکت کنیم که مملکت را آباد و توسعه را پایدار نگه داریم.

 وی تغییرهای صنعتی و استفاده از فناوری‌های روز مانند پمپ‌های قوی چند طبقه و حفر چاه‌های عمیق کشاورزی و ساخت سدهای بلند و حجیم به جای ابزارهای ساده، قنات‌ها و چشمه‌ها را عامل تغییر روش‌های برداشت آب و همچنین شرایط فیزیکی خاک دانست و متذکر شد: طبیعت قادر به تغذیه تدریجی منابع آب زیرزمینی است اما سرعت برداشت‌ها آن‌قدر زیاد است که جبران آن غیرممکن شده است.

با وجود کم آبی و هشدار پی در پی مسئولان آب کشور، هنوز مشاهده می‌شود برخی شهروندان و مغازه داران از آب تصفه شده شهری به عنوان جارو برای تمیز کردن آشغالهای خیابان ، جلوی حیاط، جلوی مغازه، شستن خودرو، موتور و یا هدر دادن آب به وسیله کولرهای خراب، شیرهای خراب و سایر روشها مبادرت می‌کنند، در شرایط کم آبی همه باید همکاری و کمک کنند تا جامعه دچار کمبود آب نشود.

برجسب ها :
  اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید اخطار وزیر نیرو : فاجعه افت ۲۰ متری سفره‌های آب زیرزمینی